Stada nie zatrzymasz Wiek XXI - to czas rozwoju technologii. Każdy człowiek jest widzem różnych seriali, teleturniejów, komedii romantycznych, filmów sensacyjnych..., a wszelkie informacje czerpie z Internetu.
Zeszłego miesiąca miałam okazję uczestniczyć w pewnym eksperymencie jako obserwator. Byłam świadkiem, jak młodzież reaguje i odpowiada na zadawane im pytania. Grupą docelową eksperymentu byli młodzi ludzie, ponieważ to właśnie oni dorastają w czasach, kiedy bez technologii nie można wyobrazić sobie życia. Badano, jak Internet i telewizja wpływa na psychikę młodych ludzi. Oto przykładowe pytania i odpowiedzi: - Kto jest twoim autorytetem i dlaczego? - To chyba oczywiste, że ta znana amerykańska aktorka, w sumie chyba dlatego, że ma taką świetną figurę i zawsze modnie się ubiera i dlatego robię wszystko, by wyglądać tak jak ona. ... - Jakie jest twoje marzenie? - Mieć wystarczająco kasy, żeby kupić sobie najnowsze, firmowe buty. ... - Jaka powinna być twoja wymarzona dziewczyna? - Musi być piękna. Po prostu nie za wysoka modelka. ... - Co sądzisz o kimś, kto nie ma facebook'a? - Nie istnieje. ... - Czy podeszłabyś do tej dziewczyny na ławce? - Co za styl! Musiałabym się bardzo przełamać i upewnić się, czy nikt ze znajomych mnie nie widzi... .
Płytkość i próżność myślenia tych ludzi spowodowana jest dorastaniem przed "kolorowym pudłem", gdzie wszystko jest wyidealizowane. Media wpływają na nich każdego dnia, budują stereotypy, do których dąży większość nastolatków, bo myślą, że tak musi być. W życiu najważniejsze są pieniądze, nie ma dobrej imprezy bez alkoholu, grunt to dobrze wyglądać i zgadzać się na wszystko, by "zaistnieć". Co jednak się dzieję, kiedy te cele są nieosiągalne? Kiedy tłum wyśmiewa ludzi, którzy robią coś wbrew narzucanym stereotypom? Kiedy po prostu wygląda się tak, a nie inaczej? Nieumiejętność zaakceptowania samego siebie, radzenia sobie z presją środowiska, w którym się przebywa, najczęściej prowadzi do zamknięcia się w czterech ścianach, ograniczając swoje kontakty tylko do rozmów przez facebooka'a. Takie izolowanie może być przyczyną wielu zaburzeń zdrowotnych i psychicznych. Teraz już sama postanowiłam dokończyć eksperyment. Wybrałam się na plac zabaw, gdzie było tylko kilkoro dzieci. Zapytałam chłopca, dlaczego biegnie już do domu, kiedy jest taka piękna pogoda? - Teraz moja kolej na komputer! - krzyknął z radością. I jak tu nie sądzić, że już od młodych lat ludzie wchodzą w wirtualną rzeczywistość, która narzuca pewne zachowania i wartości. Stado owiec idzie ślepo jedna za drugą, bo tak jest wygodnie i nie trzeba samemu myśleć. Ale czy znajdzie się jakaś owieczka, która odważy się zmienić swoje wartości?
Martyna Lampka kl. II b
|