>>> Ze świata każdy ma tyle,ile sobie wezmie. <<<
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wpisany przez MJ   
wtorek, 01 marca 2022 20:40

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasza szkoła postanowiła uczcić partyzantów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

          „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” - pisał w wierszu „Wilki” książę poetów Zbigniew Herbert o żołnierzach, którzy po 1945 roku nie złożyli broni i dalej walczyli o wolną i suwerenną Polskę.

           Niezłomni, wyklęci i nieugięci – dla nich wolna i suwerenna Polska była dobrem najwyższym. „Wrogowie ludu” - tak często nazywali ich komuniści. W czasach PRL-u nie mówiło się o nich wcale, a jeśli wspominano ich historię, to przedstawiano ich z jak najgorszej strony. Żołnierze wyklęci nie złożyli broni i stawili czoła sowietyzacji Polski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych ocenia się na 120 – 180 tysięcy.

          Przysięgali walczyć o wolną i niepodległą Polskę i nie wahać się nawet w obliczu zagrożenia. Dotrzymali słowa – ci, którzy zginęli z rąk komunistycznych oprawców w mordach sądowych, i ci, którzy przeżyli i tworzyli opozycję polityczną. Walczyli do końca, wielu z nich nie doczekało Polski niepodległej. Czy potrafimy ich dziedzictwo docenić, ochronić i przekazać?

          Od 1 marca 2011 roku m.in. dzięki wysiłkom śp. pamięci Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusza Kurtyki 1 marca czcimy pamięć bohaterskich żołnierzy.

          Przed gmachem szkoły została ustawiona ekspozycja przedstawiająca żołnierzy niezłomnych. Opisane zostały tam dokonania nielicznych spośród nich – dzielnych i bohaterskich bojowników, którzy oddali swoje życie wierni do końca złożonej Polsce przysiędze.

          Na ekranie telewizora w szkolnym korytarzu zaprezentowano prezentacje uczniów naszej szkoły upamiętniające zarówno organizacje zbrojnego podziemia jak i dokonania niektórych spośród walecznych bohaterów.

          Na przerwach ze szkolnego radiowęzła można było usłyszeć pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej upamiętniające czyny żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego. Wiele z tych utworów powstało jeszcze w czasie II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Wśród autorów znajdziemy m.in. młodych poetów i związanych ze środowiskiem „Sztuki i Narodu” - miesięcznika literackiego wydawanego konspiracyjnie w Warszawie w czasie niemieckiej okupacji.

 

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Lasy Państwowe

 

lasy

 

Przydatne strony

 

Powiat Raciborski



Racibórz



Nasz Racibórz

 

 

Nowiny Raciborskie



 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©